T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Kırşehir Mucur İlçe Halk Kütüphanesi

Tarihçe

KÜTÜPHANEMİZİN TARİHÇESİ :

Mucur’lu yüksek öğrenim gençlerinden 62 kişilik bir grup ilçede bir kitaplığın gerekli olduğunu düşünerek bir araya gelmişler ve 1957 yılında “Kitap Sevenler Derneğini” kurmuşlardır. Halktan masa, sandalye, kitap ve kitaplık için gerekli malzemeleri toplamak suretiyle işe başlamışlardır.

1960 yılında zamanın Başbakanı Mucur’a geldiklerinde “Kitap Sevenler Derneği” yetkilileri Başbakandan Mucur’da bir kütüphane kurulmasını talep etmişlerdir. Başbakan bu talebi çok olumlu karşılayarak şöyle demişlerdir. “Her gittiğim yerde çok çeşitli isteklerle karşılaşıyorum, fakat böyle bir istekle ilk defa karşılaşıyorum. Bu istek beni ziyadesiyle memnun etmiştir. Talebinizi büyük bir memnuniyetle ve derhal yerine getireceğim.”demişler, Ankara’ya dönüşlerinde Kütüphaneler Genel Müdürünü bizzat görevlendirerek Mucur’daki kütüphane çalışmalarına yardımcı olması talimatını vermişlerdir. Genel Müdürün Mucur’a gelişleriyle birlikte halkında yardımıyla bir bina kiralanır. Kırşehir Sanat Okuluna kütüphane için gerekli araç ve gereçlerin siparişi verilir. Böylelikle 1960 yılının Nisan ayında Mucur halk kütüphanesine kavuşur. Kitap Sevenler Derneği de kütüphaneyle bütünleşerek mal varlığını kütüphaneye bağışlar. Kütüphane atanan bir memurla birlikte faaliyete geçer. 1968 yılında mevcut memur kadrosuna bir hizmetli eklenerek kadro genişletilir.

1975 yılında Mucur’a bir kütüphane binası kazandırmak amacıyla “Mucur Kitaplık Yaptırma ve Yaşatma Derneği” kurulur. Gerekli arsa belediyeden temin edilmek suretiyle binanın yapımına hemen başlanır. Halen hizmet vermekte olan kütüphane binası halktan yardım toplamak suretiyle 1976 yılında bitirilerek hizmete geçer.
Kütüphane binası 500 m2 lik bir alana kurulmuş olup bu alanın 250 m2 lik bölümü hizmet binası, 250 m2 lik bölümü bahçedir. 2 salon 60 + 60 m2 olmak üzere 120 m2, diğer salon 40 m2, 3 oda 20’şer m2 olarak inşa edilen binamızda siz değerli halkımıza hizmet vermeye devam ediyoruz.